PC-BSD 7.1 Galileo

Vyšlo PC-BSD 7.1, které by se mohlo stát alternativou k desktopovým distribucím GNU/Linuxu (Mandriva, OpenSUSE, Ubuntu). Nabízí velmi snadnou instalaci pro nezkušeného, či málo zkušeného, uživatele, který chce používat jiný systém, než MS Windows, ale GNU/Linux je pro něj málo alternativní. PC-BSD 7.1 je vystavěné na základech FreeBSD a bohužel číslování verzí nekoresponduje. PC-BSD využívá pro instalaci software balíčků ve vlastním formátu pbi (viz.: pbiDIR ( http://www.pbidir.com/ )), ale samozřejmě je ponechána možnost instalace software pomocí klasického systému portů.

Zobrazit celý článek

FreeBSD 7.1

Příznivci operačního systému FreeBSD se dočkali opožděného vánočního dárku v podobě FreeBSD 7.1, od vydání předchozí verze uplynul téměř rok, ale FreeBSD nemá tak živelný vývoj jako distribuce GNU/Linuxu. FreeBSD je operační systém un*xového typu, který se prosadil především na serverech, ale je schopen nasazení na desktopu, čemuž nemalou měrou pomáhají knihovny/wrappery, díky nimž je možné spouštět software přeložený pro GNU/Linux. Zobrazit celý článek

Bash: převod názvů na verzálky

Občas se potýkám s nějakými detaily, které vznikají při přípravě dat pro weby. Protože mi weby jedou výhradně na Unixových serverech vzniká menší problém s citlivostí na velikost písmen v , který uživatelé systémů na prazákladech CP/M neznají (do tohoto řadím i nejnovější MS Windows (jeho)Vista). Pokud se máme na něčem domluvit, je občas potřeba převést veškeré názvy obrázků, případně jiných souborů, na pouze minusky, nebo verzálky, obvykle směřuji k tomu, čeho je připraveno více.

Pro převod veškerých názvů mi slouží jednoduchý script (pochopitelně malou úpravou lze udělat obrácený postup):

 

Převod na minusky, nebo verzálky v nějakém importním souboru, třeba csv, který vyexportuji z MS Excelu/OpenOffice.org Calcu, je již triviální záležitostí, téměř neznám scriptovací/dynamický jazyk, který by v knihovnách pro zpracování řetězců neměl tyto potřebné funkce.

#!/bin/sh 
 for i in * 
 do 
 j=`echo $i | tr '[a-z]' '[A-Z]'` 
 mv $i $j 
 done

BSA hodlá jít po domácnostech

BSA, zájmově lobistické sdružení několika tvůrců software, které ani nemá v ČR rozumnou právní formu chystá další akci, tentokrát chce kontrolovat legálnost software i v domácnostech. Jde opět cestou represí místo rozumné prevence, bohužel tím zhoršuje obraz tvůrců software v očích běžných domácích uživatelů.

Zobrazit celý článek