Jedna z důležitých věcí, při používání WordPressu, je skrytí některých informací, kterými web „napovídá“ potenciálnímu útočníkovi. Informace o CMS, na němž web běží, společně s používanou verzí jsou nápomocné k útoku, snadněji se hledá slabina konkrétní verze.
Archiv rubriky: Počítače
Proč si nepronajmout řešení webu.
Na jedné straně je dostupnost předpřipravených řešení, pro vytvoření a správu, vlastního webu přínosem. Uživatelé služeb jako Webnode, Wix a dalších získají web rychle, snadno a mohou jej mít i bezplatně. Ale nevidím v tom jen pozitiva.
WordPress: Záchrana napadených webů
Poslední týdny jsem řešil několik žádostí na záchranu napadených webů vystavěných nad WordPressem. Prostě jsem i záchranář napadených webů a přitom je to často zbytečné. Nejspíše nejeden zákazník utrpěl škody, kvůli dočasně nedostupnému webu (než se ke mně dostali, trvalo to několik dní).
WordPress: Neupravujte šablony přímo
Občas se nestačím divit, kolik lidí nasadí ve WordPressu šablonu a pokud se jim něco nelíbí tak ji upraví přímo. Jsou-li to úpravy, které nezvládne vestavěný nástroj, tak neváhají šáhnout přímo do zdrojových kódů. Výsledkem může být neaktualizovatelný WordPress (kdyby šablona přestala být kompatibilní).
Chytré město
Chytré město, pojem který slyším stále častěji. Ve vydání některých měst je používán ve spojení s chytrými lavičkami (zajímalo by mě, co je chytrého na lavičce, která má nabíječku a poskytuje WiFi konektivitu), nebo chytrými koši (K čemu je to sakra užitečný) a podobnými blbostmi. Mám trochu jinou, méně líbivou představu.
Štítky, nejen, ve WordPressu
Redakční systémy nabízí třídění článků do kategorií. A nejen redakční systémy, stejné to je i v e-shopech, zboží se třídí do kategorií. Vedle nich nezřídka existuje paralelní systém štítků/tagů.
Object Pascal není mrtvý, sněte dál
Pascal, potažmo Object Pascal, prohlašovat za mrtvou relikvii je trochu programátorský kolorit. Je to trochu upovídaný programovací jazyk, ale dokážu najít hodně důvodů, proč jej definitivně neodsunout na smetiště dějin a proč v něm řešit některé úlohy.
Změna fontu ve WorPressu
Nedávno napsal Ondřej Ilinčev pěkný článek o správné volbě písma na webu, která výrazně ovlivňuje čitelnost webů a následně i prodej služeb, či zboží. Nesprávná volba fontu může znamenat i volbu fontu, který nemá českou variantu, což působí rušivě a ve výsledku zákazník třeba nenakoupí, protože jej texty „tahají za oči“.
Nenechte si krást spánek displayem
O vlivu melatoninu na zdraví se napsal nejeden článek a dost se ví i o blokaci jeho tvorby v těle, jakmile zrak registruje modrou složku ve světle. Modrá složka je silnější při použití „studeného světla“ (ano i ve světle, které vnímáme jako bílé).
Python, Go: přijímání JSONů po HTTP
Popularita výkoných mikrokontrolerů (Arduino, ESP8266/ESP32, …) přivedla nejednoho bastlíře k pokusům s internetem věcí (IoT). Občas je potřeba vyřešit posílání dat co nejjednodušším způsobem a použití JSONu přes POST je asi nejtriviálnější možnost.