Zažijte příběh

Nadužívání některých obratů je šílené. Bohužel ne každý má na to býti dobrým psavcem textů pro weby (copywriterem) a občas je to do očí bijící. Možná jen málo čtou a je poznat omezený rozhled po bohatství jazyka.

Příběh a zážitek

Asi nejčastější floskulí, která se na webech vyskytuje jsou slova příběh a zážitek. Je to vpravdě šílené, viděl jsem až téměř parodické obraty:

  • Vana s příběhem (Proboha jakým? Jedná se o použitou vanu, ke které dostanu soupis toho, co se v ní dělo?)
  • Zažijte lepší kancelář v židli Rattle Snake (Bože to je ale obrat.)
  • Prožijte dokonalý úklid, nebo nechte se oslnit pohodou úklidu. (Ano i perly v tomto duchu jsem na webech viděl. Na toto snad ani není co říct.)
  • Dokonalý stůl pro Váš příběh. (Radši nebudu domýšlet, to by musel být článek viditelný pouze mezi 22:00-6:00.)
  • …další podivnosti najdete snadno…

Jsem zahlcen „příběhy“, „zážitky“, „prožitky“ z klávesnic kreativců prodejních textů. Naštěstí od opravdových profesionálů takové šílenosti nepadají.

Stačí tak málo, nedělat ze všeho něco vyjímečného a psát lidsky. Když text píše člověk, který má málo načteno a snaží se použít vyumělkované obraty, tak to je potrava pro mozek a oči. [S prominutím k zblití.]

Kritizujte bez „ale“

Kritiku neberu negativně, prostě je to názor a nemusí být negativní. Pravda, znám hodně lidí, jež si myslí, že kritika je pouze poukazování na negativa.

Ruku na srdce, kolikrát jste řekli/napsali něco v duchu „tohle se ti povedlo, ale když …“? První půlkou sice naznačíte spokojenost s výsledkem, druhou půlkou však často pošlete zprávu typu „kdybys nebyl blbec, tak by’s neměl tento jeden náhodný dobrý výsledek“.

Trochu škoda.

Konec

Jedna myšlenka na “Zažijte příběh”

  1. Četl jsem krásný článek na toto téma. Autor v něm popisuje v podstatě neustálé předhánění prodejců, kdy dochází superlativy, a je tak třeba hledat ještě lepší, než nejlepší 🙁

    Díky tomu žijeme v době, kdy produkt/služba bez superlativů je neprodejná záležitost. Neplatí to ale jen o prodeji. Daleko děsivější to je s novinovými titulky, které musí probudit emoce, i kdyby šlo jen informace o vlakové výluce.

Komentáře nejsou povoleny.