Červený Kláštor: Kam pod Vysokými Tatrami…

…když potřebujete oddych od tůry.

Vysoké Tatry lákají (mimo zimu) mnohými turistickými příležitostmi, ale nedá se jen chodit po horách, alébrž někdy je potřeba trochu odpočívat. Jednu z příležitostí pro aktivní odpočinek nabízí Červený Kláštor, který leží na hranicích Polska, či na hranicích Pieninského národného parku.

V kině (televizi, videodistribuci) asi leckdo zaznamenali film „Legenda o lietajúcom Cypriánovi , který připomíná velmi vzdělaného mnicha Cypriána, který v místním klášteře sestavil čtyřjazyčný herbář místních rostlin, věnoval se mnoha dalším vědám a léčení místních obyvatel.

Návštěvník by si určitě neměl nachat utéct prohlídku kláštera, kde se dozví něco jak o životě místních obyvatel, tak o životě a práci v kartuziánském klášteře. Další atrakcí je projíďka na pltiach (vorech), nebo moderněji i na raftech, v prielomu Dunajca. Ceny jsou pro turistu přijatelné, pokud nezačne přepočítávat, ale kdo by to na dovolené dělal.

Jedna z cest do/z Červeného Kláštora vede přes Starú Ľubovňu, kde lze navštívit krásný a rozlehlý hrad.

Neobjevil jsem Červený Kláštor teprve teď, poprvé jsem tam strávil několik dní před minimálně 25 lety, když tam moje sestřenice brigádničila jako průvodkyně.