Linux roku 2013

Predikce jsou ošemetné, ale GNU/Linux prorazí v roce 2013 i do míst, kde by jej před pouhým jedním rokem nikdo neočekával. Dostane se na stoly hráčů počítačových her. Nedostatek her byla často kritizovaná slabina a mnozí opakovali zcestnou myšlenku, že uživatelé systému zadarmo nebudou platit za hry, potažmo jiný software. Leč tato myšlenka je naprosto zcestná, uživatelé jsou ochotni platit a nezřídka i více peněz, než uživatelé proprietárních systémů.

GNU/Linux si své místo na slunci vydobil, v oblastech kde není moc vidět. Chytré telefony a tablety s Androidem jsou téměř na každém kroku, drtivá většina webů je uložena a generována na GNU/Linuxových serverech a GNU/Linux je dominující operační systém na superpočítačích. Výrazněji neprosadil pouze na desktopech, kde jeho podíl výrazně zaostává i za Mac OS X, jenž je svázán s drahým hardware Apple.

Obsah

Rok her
Steam pro GNU/Linux
Desura, Humble Bundle, …
OUYA
Odkazy
Mobilní platformy
Desktopy

Rok her

Steam pro GNU/Linux

O příchodu herního dostribučního systému Steam pro GNU/Linux se spekulovalo dlouhou dobu a nejednou byly spekulace dementovány. Avšak postupně firma Valve připustila že na klientské aplikaci pro GNU/Linux opravdu pracují a začalo uvolňování informací, testovací verzí i proud informací. Testovací verze byly dlouhou dobu dostupné jen pro Ubuntu; a klony s jinými desktopy; ale poslední testovací verze byla zpřístupněna i v dalších distribucích. Vývoj jen pro omezené spektrum nejpopulárnějších distribucí GNU/Linuxu by měl svou logiku, značně by se tím snížily náklady.

Vedle Valve začali naplno pracovat i vývojáři ovladačů grafických karet. Největší pokroky ve vyladění ovladačů a implementaci OpenGL technologií udělali vývojáři Intelu, jejichž čipy nejsou takovým odpadem, jak je leckdo rád podceňuje. Intel jako jediný, z velkých výrobců, oficiálně vyvíjí svobodné ovladače. Klid nebyl ale ani u dvou hlavních hráčů na poli GPU Nvidia a AMD (která koupila ATI roku 2006 a původní jméno již zcela opustila), které však vydávají uzavřené binární ovladače a oficiálně se ve vývoji svobodných ovladačů neangažují.

Tržní podíl Steamu je údajně 60—70 % z celkových prodejů her ve světě a po zahájení příprav Steamu pro Linux se vyrojily další spekulace, tentokrát o přípravách vlastní herní konzole, založené na GNU/Linuxu. Gabe Newell, hlavní postava Valve a bývalý zaměstnanec Microsoftu, nejednou okomentoval Windows 8 jako katastrofu, tudíž by spekulace o přípravě vlastní konzole; se svobodným systémem a již propracovaným distribučním kanálem; dávaly smysl.

Desura, Humble Bundle, …

Desura se dá popsat jako menší konkurent Steamu, ale slouží jako distribuční kanál především nezávislým vývojářům (indie vývojáři) her a modů. Část her je zdarma, zbytek za velmi příznivé ceny. Mezi hrami lze najít i český titul Botanicula, či legendární Descent 1 & 2.

Humble Bundle je projekt zajímavý v několika ohledech. Hry jsou opět od nezávislých vývojářů, či studií, postrádají jakoukoliv ochranu proti kopírování, běžně jsou připraveny pro 3 majoritní platformy a cena, jakou hráč zaplatí, není předem určena.

Google Play znají všichni uživatelé Androidu. Jelikož je Android vybudovaný nad jádrem Linux, dovoluji si zmínit i jeho distribuční kanál. Her a emulátorů starších platforem nabízí nepřeberné množství, bohužel ne všechny hry si každý zahraje, protože dodnes jsou v prodeji i zařízení se stařičkým Androidem 2.2 a slabým hardware.

OUYA

V srpnu 2012 získal tým OUYA počáteční investici na Kickstarteru s cílem vytvořit miniaturní herní konzoli s operačním systémem Android. Následující dění bylo velmi rychlé a na konci roku 2012 byly připraveny první kusy konzole pro vývojáře. Konečná cena konzole bude US$ 99, ty vývojářské jsou trochu dražší. Herní konzole s Androidem, velmi výkonným čipem Nvidia Tegra3, jež se má začít prodávat v dubnu 2013, má dobře nakročeno k solidnímu úspěchu.

Odkazy

  • Steam – Nabídka zajímavých her pro GNU/Linux
  • Desura – Desura, neboli malá konkurence Steamu
  • Humble Bundle – Balíčky her od nezávislých vývojářů
  • GOG.com – Staré dobré hry, ve vetšině případů by měly jít, bez problémů, ve Wine.
  • OUYA – Miniaturní herní konzole s Androidem

Mobilní platformy

Android zajisté zase posílí, alespoň co se týče počtu zařízení. Ohledně tržního podílu jsem skeptik, karty mezi platformami pro chytré telefony a tablety považuji za rozdané. Dnes již mizivý podíl Symbianu převezmou především Windows 8 RT, ale neočekávám větší posílení.

O Androidu se píše často a všude, ale velmi opomíjený je Vivaldi Tablet s KDE. Jádro systému bude Linux, rozhraní Plasma Active a prodejní cena by měla být 200 €. Zatím je tablet hudbou budoucnosti.

Další pokus, FirefoxOS, zatím považuji za experiment Mozilla Labs. Jádro je také Linux, aplikační runtime Gecko, ale bohužel nevěřím v moc masovou výrobu.

Desktopy

V desktopech se budou klasicky přetahovat o nejlepší platformu KDE a GNOME. Vzhledem k počtu příznivců Ubuntu bude i dál hodně používané Unity, které není tak špatné, ale musí si na něj uživatel zvyknout. Méně náročné XFce a LXDE zůstanou skryty ve stínu hlavních hráčů, mají svou věrnou uživatelskou obec. Ti kdož nedisponují přebytkem výkonu počítače a chtějí eye-candy správce oken mají další volbu, po 12 letech těžkého vývoje dokončený, Enhlightenment E17.

BTW: Ať jste uživatelé, vývojáři, hráči, či obyčejní čtenáři, přeji Vám rok 2013 plný úspěchů, lepší po všech stránkách, než byl rok 2012.