(Já malý) Blogger v České Televizi

Se svými názory se na blogu netajím. Když jsem psal poprvé o methanolovém průšvihu a pokračoval umírněným souhlasem s prohibicí v ČR, tak jsem ještě zdaleka netušil, že to může mít zajímavou dohru.

Docela jsem velmi překvapen, když mě oslovila Česká Televize s nabídkou vystoupení v pořadu Máte slovo, jakožto člověka, který souhlasí s alespoň částečnou prohibicí. Bohužel původní konfrontační scénář se zhroutil ten samý den (čtvrtek 27. září 2012) postupným ukončením částečné prohibice.

Myslel jsem si, že ze sebe nedostanu ani slovo, naštěstí člověk po chvíli kamery ani nevnímá. Ale dost otázek, k nimž jsem se nedostal, mi v hlavě zůstalo:

  • Jak by byl pan Petr Vahala rozlišil tuzemský a dovážený alkohol, když na značné části výrobků je uvedeno „Made In EU“ (neboli vyrobeno někde v Evropě).
  • Jak přišli na to, že datum výroby je datum stočení do láhve, když jiný majitel whiskeyterie prozradil, že za datum výroby se bere den vypálení a uložení do sudů, nikoliv stočení do láhve.
  • Proč se tato příležitost nevyužila k regulaci prodeje tvrdého alkoholu jen pro certifikované obchody (ostatní mohou prodávat jen pivo a víno) a ke zpřísnění pravidel pro restaurace? (Na Slovensku fungují mnohem přísnější pravidla).
  • Jak proboha chtějí uhlídat methanol, který se používá pro technické účely? Stovky litrů přisoudit běžným ztrátám při dopravě, kvůli netěsnostem, či nevyčerpatelným dnům nádrží. (A jeho spotřeba je opravdu obrovská.) Nehledě k tomu, že existují další alkoholy.

Myslím si, že podsvětí ochotně ukázalo na jednu výrobnu, která udělala chybu, ale další vesele pokračují. Pokud se nezmění pravidla bude stát i nadále přicházet o spotřební daň z alkoholu. Věřím ve větší opatrnost nelegálních výrobců, takže podobným způsobem na sebe nikdo neukáže.

Podle mého názoru vyšší zdanění alkoholu nic neřeší, naopak prohloubí daňové ztráty, protože legální alkohol zdraží, čímž rozevře cenové nůžky mezi legální a nelegální výrobou. Jde o peníze, ale pokud jsou daně moc vysoké, najde se mnohem vyšší počet těch, jež budou riskovat při jejich obcházení.

Záznam:

Záznam pořadu Máte slovo – „Zabiják metylalkohol“ je v archivu České Televize.

BTW: Když jsem prolétl záznam, tak jsem zjistil, že v kravatě vypadám před objektivem jako Ing. Jiří Paroubek, ještě malinko pocvičit grimasy :-(.