iTunes v ČR a já dále nakupuji na 7Digital.

Legenda iTunes Store se stala legálně použitelná i České Republice, přesněji napsáno ve 12 zemích EU, kde dosud Apple hudbu neprodával, tj. i na Slovenskou, v Polsku, …. Pravděpodobně je to největší; co do počtu zákazníků i co do velikosti nabídky; obchod s hudbou a i díky image značky Apple by se jen těžko našel konkurent, který by jej mohl ohrozit. Přesto zůstávám u konkurenčního 7digital.

Důvody jsou pro drtivou většinu „konzumentů zvuků“ nezajímavé. Ač nemám námitek vůči AAC v bitrate nabízeném Apple, tak beztrátový Flac bych uvítal, ale to jsem jeden z mála. Větší problém je pro mě nákup hudby sám o sobě, protože pokud chápu dobře, je možné stáhnout muziku z obchodu jen programem iTunes a ačkoliv jej lze rozchodit ve Wine, je to zbytečné omezení a věřím tomu, že ve Wine nemusí být iTunes 100% stabilní.

Přibližně před 3 lety jsem objevil obchod 7digital, který mě v té době zaujal absencí DRM, kvůli kterému nebylo snadné nacpat hudbu do přenosného přehrávače v systému GNU/Linux, příjemnou cenovou politikou a nabídkou, v níž jsem našel své oblíbené interprety, namátkou: Pink Floyd, Ministry, Depeche Mode, či Front 242.

Příjemným bonusem u 7digital je možnost stáhnout hudbu ve formátu FLAC, byť není vždy k dispozici, a integrace do přehrávačů přes službu Ubuntu One.

Dalším tipem je Indies Records, s bohatým výběrem poměrně z vcelku nezávislé scény, a opomenout nesmím Jamendo, které nemá v katalogu známá jména, ale vybrat zajímavou hudbu lze.

2 komentáře u „iTunes v ČR a já dále nakupuji na 7Digital.“

  1. Itunes je hrozný obchod, například Candice Night v US mají a docela levně, v českém není….
     
    Zkoušel jsem tedy 7digital, pro US nabízejí 320K mp3 za 182kč. Pro UK tedy kouitelné u nás nabízejí 182K za 227kč. Je to normální? Proč bych měl platit za něco s poloviční kvalitou ještě víc?

    1. @Xena: Děkuji za komentář. Zatím nás nemá 7digital za dostatečně důvěryhodné, aby nabídli vyšší kvalitu, ale dá se hudba koupit levně legálně. Nemálo věcí jsem koupil na 7digital a pak jsem někde „ukradl“ FLACy (hlavně u jazzovek, nebo akustických věcí, můj preferovaný industriál je proti vysoce ztrátové kompresi docela imunní :-)). Nabídka 160—200 kbs Ogg/wma by byla ideální, jde o nepoměrně lepší formáty, než mp3 a ani nemám výhrady že WMA je z dílny MS.

Komentáře jsou uzavřeny.