Tip na výlet – (zapomenutý) hrad Houska

Původním cílem výletu byl výstup na jeden z nejznámějších českých hradů Bezděz, ale díky velmi teplému počasí (32°C je na šlapání po kopcích trochu moc) jsme lehce pozměnili směr cesty a zamířili ke krásnému hradu Houska, který byl za socialismu odsouzen k zániku.

Hrad Houska je přístupný poměrně krátkou dobu, po revolučním roce 1989 byl navrácen potomkům Josefa Šimonka (prezidenta Škodových závodů a senátora), který hrad koupil v roce 1924, jež se pustili do oprav. Hrad byl opravdu v dezolátním stavu, který ukazuje fotogalerie. Hrad Houska je místo, kde byla nahrána první deska „Plastic People of The Universe“, jejíž nahrání umožnil správce Svatopluk Karásek. Hrad mohou majitelé opravovat díky příjmům ze vstupného a jen díky jim hrad nezanikl, ale je postupně opravován.

Pokud se rozhodnete hrad navštívit, najdete jej kousek od Kokořína i již jmenovaného Bezdězu. Snad Vám pomůže odkaz na mapku (cestu už si najděte sami ). Vzhledem k nedalekému Máchovo jezeru (které je ve skutečnosti rybník), jež je velmi oblíbenou rekreační oblastí, lze návštěvu hradu jednoznačně doporučit, přeci nebudete celý den ležet u vody.

Jak je na mém blogu zvykem, podělím se o několik fotek. Rozhodně je potřeba návštěvu hradu doporučit, ne se jen podívat na fotografie (kliknutím se dostanete na jejich plnou verzi).

Hrad Houska 1 Hrad Houska mírně z boku
Hrad Houska, čelně Čelní pohled na Housku
Hrad Houska, kaple Podobných gotických fresek je plná kaple, která údajně zakrývá díru do pekla. Pokud bude velká návštěvnost, budou mít majitelé dostatek peněz i na jejich zrestaurování.
Parohatý stolek Tento krásný kus nábytku je také na hradě. Asi není nejpohohlnější, ale nebylo by stylové popíjet vínko u tak krásného stolku?
Výhled na bezděz Z oken je vidět i hrad Bezděz. Co mi ty kopce svým tvarem jen připomínají?
Vstupenky Vstupenky byly za cenu opravdu lidovou.
Houska

Kamenná houska, neboli ztvárnění jména hradu, ale název Houska je z úplně jiného důvodu, cituji Hrady.cz:

„Slavibor, vojvoda Pšovanů, měl syna krásné a mužné postavy, kterého velmi miloval. Jmenoval se Housek a Slavibor pro něho dal postavit na jedné vysoké skále pevný hrad, pojmenovaný po něm Houskův Hrad – krátce Houska.“

Čerti Na hradě Houska je prý díra do pekel, několikrát do roka jsou zde k potkání čerti, tentokráte se ukázali na historickém jarmarku i s pekelnou knihou hříchů.
Rytířský souboj Rytířský souboj na hrad patří.
Taneček a kastelán Díky akci na Housce si bylo možné prohlédnout i ukázku historických tanců. Dokonce i současný kastelán se oblékl do patřičného kostýmu.

Několik odkazů: