Tip na výlet – Kostomlaty (hrad)

Kostomlaty pod Milešovkou jsou relativně obyčejná vesnice, která by turistu nemusela zlákat na návštěvu. Kousek od vesnice je hora Milešovka s nejvýše položenou meteorologickou stanicí v ČR a cíl naší cesty se ukrýval na kopci, který je relativně protější vůči Milešovce. Na kopci je hrad Kostomlaty, který je popisován jako jedna z nejkrásnějších zřícenin v ČR.

K hradu je cesta krátká, přibližně 1 km pěší chůze od autobusové zastávky v Kostomlatech pod Milešovkou. Půjdete po zelené značce, ale se značným převýšením, odhaduji jej na 200—300 m (bohužel zatím nejsem vybaven GPSkou). Velká věž hradu je oficiálně nepřístupná, ale pokud se na hrad vypravíte o víkendu, můžete se domluvit s člověkem ze sdružení, které tam má maringotku s občerstvením a turistickými známkami, a on Vás na věž vyvede, připravte se na mírně krkolomný výstup po žebřících a prudkém schodišti, ale výhled stojí za to.

Hrad najdete na internetu a v některých průvodcích i pod jménem Sukoslav (jedovaté jazyky přidávají háček na „S“ :-)), ale podle historických pramenů je jediné správné jméno hradu Kostomlaty. Sukoslav udělal z hradu jeden kronikář, když hrad přisoudil zaniklé obci, bohužel ta informace přežívá u mnoha lidí.


Zvětšit mapu

Pokud chcete podrobnější informace o hradu a cestě k němu, klikněte na níže uvedené odkazy, já už se podělím jen o několik fotografií.

Pod hradem

pohled na hrad, když k němu přicházíte od Kostomlat pod Milešovkou. Zde obvykle zjistíte, že k hradu vede ještě jedna cesta, trochu delší, ale mnohem méně náročná (méně prudký kopec)

Cely hrad Kostomlaty

Pohled na hrad Kostomlaty z rohu někdejší přístavby restaurace. Velká věž má od své paty 20 m. ale od místa této fotky ční do výše 30 m.

vstupni brana

Vstupní brána do hradu s menší z obou věží.

Velka vez hradu Kostomlaty

Velká věž hradu Kostomlaty. Je z ní perfektní výhled, ale dostanete se tam jen o víkendu, pokud je průvodce v maringotce na nádvoří.

Mala vez Kostomlaty

Malá věž hradu Kostomlaty. Foceno z velké věže, nesmíte trpět závratěmi. Povšimněte si, že malá věž má kulatý plášť, ale čtvercové jádro.