NetBeans a Mozilla

Nejsem sice bůhvíjak pokročilý vývojář na Java platformě, spíše jsem zůstal na úrovni menších prográmků, které eventuálně používají databázi, poslední dobou jsem si pro tyto účely dost oblíbil JavaDB (je to Derby od Apache). S nástroji jsem překonal před delší dobou jakousi schizofrenii, kdy se mi líbilo něco z Eclipse a něco jiného z NetBeans, doinklinoval jsem k výhradnímu používání NetBeans.

NetBeans považuji v současnosti za mnohem důležitější produkt pro SUN Microsystems, než operační systém Solaris, již jen proto, že ten je v minoritě vůči majoritnímu GNU/Linuxu, možná je méně rozšířený i než *BSD. Naproti tomu NetBeans jsou nástroj, který používá dost vývojářů na Java platformě a ten je více—méně nezávislý na použítém operačním systému, jenže NetBeans není jen vývojový nástroj, ale zároveň se jedná o rozumnou platformu (nebo chcete-li jinak framework) a nikdo asi není schopen spočítat, kolik rozsáhlých aplikací ji používá.

Kdo by neznal produkty Mozilly, respektive produkty používající Mozillí jádro Gecko, ať je to nejpoulárnější Firefox, Thunderbird, nebo méně známé Seamonkey, Flock, Sunbird, či NVU (Kompozer). Vývoj rozšíření pro tyto programy je relativně snadný, ale nedostatkem byla nedostupnost opravdu dobrého vývojového nástroje, teda alespoň já jsem tu situaci takto vnímal.

Vývojářům rozšíření pro NetBeans se povedla vskutku milá věc, napsali plugin pro vývoj doplňků Mozillích produktů. Odkaz na plugin MozillaAddonDevelopment vede na Wiki NetBeans. Vývojáři jej budou moci využít od verze NetBeans 6, pokud používáte starší verzi IDE, je možná vhodné zvážit upgrade na novější verzi, projekty si NB bez nejmenších problémů převedou.

Nástroj by byl a nevypadá nezajímavě, teď by to tedy chtělo nějaký nápad na rozumné rozšíření některého z Mozillích produktů, bohužel vše co jsem potřeboval už někdo napsal a používám to.

6 komentářů u „NetBeans a Mozilla“

 1. Nedávno jsem si pohrával s javovskými RDBMS. U Derby mne velice překvapilo, že nepodporoval limit, ani offset. Nebyla tam zkrátka možnost omezit výstup již na úrovni DB. Z pure-java relačních databází mě nejvíc oslovila H2 ( http://www.h2database.com/ ). Slušně se vyvíjí (a koukám, že dnes je nový release), je rychlá, má in-memory DB/tabulky, uložené procedury, režimy kompatibility (s HSQLDB, MySQL či PostgreSQL), polovniční footprint atd. atd. Rozhodně doporučuju se po ní mrknout.

  S IDE jsem na tom podobně. Začátky na Eclipsu, nyní nedám na NetBeans dopustit (používám dokonce nightly buildy 🙂 ).

 2. Ještě bych rád doplnil jednu věc. Poslední dobou zjišťuju, že v mnoha případech je v javovské aplikaci RDBMS naprosto zbytečná. Postupně experimentuju s db4o ( http://www.db4o.com/ ) – objektovou databází – a musím říct, že je to moc pěkná věc…

 3. Jiří Jakeš: Vidíš, já jsem ještě na omezení nenarazil, ale faktem je, že v tom mám extrémně malinké věci. Jestli jsi už někdy narazil na mé jméno u databáze, tak to bylo nejspíše v souvislosti s PgSQL, ale v práci jedu na FirebirdSQL, já jsem zralý na dobrou schízu a občas si hlávu lamu s tím co je v jaké DB. Je H2 embeddovatelný jako Derby?
  Na nightbuildy mám nedostatek odvahy, Eclipse jsem používal převlečené od IBM, ještě za dob Unicornu, jmenovalo se to WebSphere.

 4. Tvé jméno si spojuju jen s PgSQL 🙂 O Firebirdu moc nevím; když jsem si ho chtěl kdysi vyzkoušet, nějak jsem nenašel žádnou dokumentaci. Škoda, že se nejspíš nedostanu na LPT, mohl by to být pěkný DB flame :-))

  Jasně, H2 je i embedovatelná.

  Ad db4o: To je skutečná paráda s tím pracovat. Již žádné složité ORM (tedy mnohem nižší režie), zvládá polymorfismus a další možnosti OOP, rychlé dotazy (a určitě jednodušší, než SQL)… Je to ho hodně.

 5. Jiří Jakeš[5]: No, tak ta dokumentace je to co u FbSQL také pořádně proklínám, jediná rozumná učebnice je od Pavla „Hajhou“ Císaře, ale proti té již trochu začíná hrát věk. Pak místo přímočarého psaní projektu moc často zkouším miniprojektíky, protože potřebuji zjistit, jak to že to nejde napsat jednoduše.

Komentáře jsou uzavřeny.