DAB/FM/DVB-T SDR a Linux

Nechal jsem se zlákat nabídkou SDR USB přijímače s čipy Rafael Micro R820T a RTL2832U; DVB-T kartu mám v počítači minimálně 5 let a lákala mě i možnost poslechu DAB/DAB+. Technicky vše funguje, bohužel je u nás digitalizace rádií na počátku; pro dobrou nabídku radši přijímač vypnu a pustím si vysílání klasického rádia přes internet.

Pokračování textu DAB/FM/DVB-T SDR a Linux

Flattr this!

Jak mi systemd zaplnil disk

S GNU/Linuxem funguji již pěknou řádku let. Kdysi jsem si jej nakonfiguroval, přešel přes několik distribucí a již docela dlouho jsem zakotven u Fedory a CentOSu. Konfiguraci základních věcí jsem obvykle přenášel mezi distribucemi, stejně tak jako adresář /home/. Trochu mě pozlobil systemd a jeho souputník journald, které jsou standardní součástí posledních několika verzí distribuce Fedora (tedy nejen té).

Pokračování textu Jak mi systemd zaplnil disk

Flattr this!

Jakou distribuci na desktop/laptop?

Námětem se opět stala diskuse s kolegou z vysoké školy, který se mě ptal, kterou distribuci bych si dal na desktop. Ptal se, zda existuje od Fedory něco ve stylu LTS (verze s prodlouženou podporou), známého od Ubuntu. Odpověděl jsem jen CentOS, Sceintific Linux, nebo Red Hat Enterprise Linux, kteroužto volbu definuje množství peněz, jež lze investovat.

Pokračování textu Jakou distribuci na desktop/laptop?

Flattr this!

Fedora 19

Do vydání další verze distribuce GNU/Linuxu Fedora, v pořadí již devatenácté, s kódovým označením „Schrödinger’s Cat“ (Schrödingerova Kočka), chybí pouhý týden. Snad se již nic nepokazí a v krátkém čase od vydání budu moci zveřejnit uživatelskou recenzi.

Pokračování textu Fedora 19

Flattr this!

Testování grafických ovladačů nové Fedory

Vývojáři Fedory již poněkolikáté organizují akci, jejímž cílem je získat relevantní data o svobodných ovladačích GPU. Chcete-li pomoci vývoji distribuce, jež se stává stále populárnější, a nechcete si zatím přeinstalovávat používanou distribuci/verzi GNU/Linuxu, použijte live USB.

Pokračování textu Testování grafických ovladačů nové Fedory

Flattr this!

Z Ubuntu na Fedoru/CentOS

Operační systém a sotware potřebný pro práci zdarma není chiméra, to už asi ví každý. GNU/Linux a FreeBSD používám přibližně od roku 1997, za tu dobu jsem vystřídal a vyzkoušel solidní počet distribucí. Od prvního Slackware, přes Red Hat [blahé paměti prodávaný CPressem s útlou instalační příručkou], Mandrake/Mandrivu, až jsem zakotvil na delší dobu u Ubuntu, s občasnými experimenty. Ubuntu jsem používal od první verze 4.10, tenkrát ještě na laptopu od Apple, s mikroprocesorem PowerPC, s Mac OSem jsem nikdy moc nekamarádil.

Pokračování textu Z Ubuntu na Fedoru/CentOS

Flattr this!

Linux roku 2013

Predikce jsou ošemetné, ale GNU/Linux prorazí v roce 2013 i do míst, kde by jej před pouhým jedním rokem nikdo neočekával. Dostane se na stoly hráčů počítačových her. Nedostatek her byla často kritizovaná slabina a mnozí opakovali zcestnou myšlenku, že uživatelé systému zadarmo nebudou platit za hry, potažmo jiný software. Leč tato myšlenka je naprosto zcestná, uživatelé jsou ochotni platit a nezřídka i více peněz, než uživatelé proprietárních systémů.

GNU/Linux si své místo na slunci vydobil, v oblastech kde není moc vidět. Chytré telefony a tablety s Androidem jsou téměř na každém kroku, drtivá většina webů je uložena a generována na GNU/Linuxových serverech a GNU/Linux je dominující operační systém na superpočítačích. Výrazněji neprosadil pouze na desktopech, kde jeho podíl výrazně zaostává i za Mac OS X, jenž je svázán s drahým hardware Apple.

Pokračování textu Linux roku 2013

Flattr this!

PR: LinuxAlt 2010

V Brně se 6. a 7. listopadu 2010 koná tradiční přednášková akce LinuxAlt 2010 věnovaná otevřeným a svobodným technologiím. Společně ji pořádají Red Hat, FIT VUT a Liberix.

Mezi tématy se objevují přednášky pro správce serverů, učitele, ale také domácí uživatele, namátkou:

  • Jak prolomit šifrování disku za dvě sekundy
  • Chytré české řešení pro bezpečnostní a provozní monitoring sítí
  • Datové schránky na Linuxu
  • Digitální fotografie: katalogizace, úpravy, prezentace, tisk

Více informací najdete na webu www.linuxalt.cz/program.

Flattr this!